Nearly 125 students from the Alberni Valley, Comox Valley and West Coast participated in the annual Alberni Valley Museum Heritage Fair last week. In honour of the fair’s 10th anniversary, a T-shirt contest was held among Grade 3 students in Port Alberni and fair participants received T-shirts sporting the winning design.
The public portion of the heritage fair was more popular than ever, museum director Jean McIntosh said.
Five students will be chosen from among the winners to attend the provincial fair in Abbotsford in July. Following are the winners from the heritage fair:
Honour Medals:
Grade 4/5
Avery Lessard, Native American Masks, John Howitt Elem
Makena Foy, First Nations Spirits&Legends, John Howitt Elem
Ethan Sutherland, First Nations Carving, John Howitt Elem
Tanner Clydesdale, First Nations Fishing, John Howitt Elem
Rhiannon Parker, Ukrainians in Canada, Queneesh Elem
Prateesh Giri, RCAF, Eighth Avenue Elem
Grade 6/7
Melissa Vrabel, My Family, Valley View Elem
Abby Caissie, Bluenose, Valley View Elem
Chloe Pierce, Fish Farming, Aspen Park Elem
Zoe McDougall, Auchterlonie Family Bakery, Brooklyn Elem
Aislynn Bush, Emily Carr, Airport Elem
Brianne Keith, “Would you like a cup? (Tea), Brooklyn Elem
Jackson Slater, Hockey Sticks, Brooklyn Elem
Colton Carter, Hockey’s Brain Bucket, Brooklyn Elem
Grade 8/9
Kody Kincaid, Jonah Wynans and Katey Kincaid, Battle of Smokey Smith WWII, home school
Katie White, Coast Salish, Airport Elem
Sian Cornwall, Cougar Annie, Ucluelet Secondary
Lana Harach, Child Labour..in Canada, NIDES
Sierra Griffen, J.E.H. Griffin, Ucluelet Secondary
Local/Provincial/National Awards:
Canada’s History Medal
Abbie Dods, Jacques Cartier, John Howitt Elem
David Silver Porter, Totem Poles, John Howitt Elem
Lieutenant Governor’s Historical Literacy Award
Lucas Casemore, Home Children, Airport Elem
BC Historic Places Award
Tyra Wernet, Craigdarroch Castle, Aspen Park Elem
Capital Region Commission Award
Katherine Lyster, Fisgard Lighthouse, Aspen Park Elem
BC Magazine Award
Cole Champis, History of Ripple Rock, Queneesh Elem
United Empire Loyalists Award
Lille Wickman, “Loucks Family Farm – My Connection to War of 1812, Wickininnish Elem
Local History Award —Alberni District Historical Society
Sasha Huska, Courtenay Fire Dept, Valley View Elem
Taylor Shaw, K’Moks 1st Nation, Valley View Elem
Family History Award—Alberni Valley Genealogy Society
Cameron Gregory, Frank Gregory, Aspen Park Elem
Maritime History Award—Port Alberni Maritime Heritage Society
Danielle Robertson, Artic Hero-St.Roch, Valley View Elem
Industrial History or Forestry Award—Industrial Heritage Society
Seth Price, Mark Mosher, John Howitt
Ken Hughes Memorial Communications Award – Hughes Family
Ken Knudsen, Walkie-Talkie Canadian Invention, Airport Elem
Claire Everson, Big Houses –Then& Now, Aspen Park Elem
Centennial Award – Port Alberni Centennial Committee
Jayna Burton, Rick Hansen, Gill Elem
History of Science Award – Gillian Shearwater
Tyler Wenmann, Canadarm, Miracle Beach Elem
People’s Choice Award – AV Community Arts Council
Ashley Bowerman, Hedley, Gill Elementary
Student’s Choice Award – Alberni Valley Museum
Seth Price, Mark Mosher, John Howitt
Aesthetic Presentation Award—AV Times
editor@albernivalleynews.com